3700A-B-256-AL
RAF Electronic Hardware
Product No:
3700A-B-256-AL
Description:
3/16 RD X 3/32 LENGTH
User Guide
Diameter - Inside -
Color -
Material Aluminum
Gender Female, Swage
Product Status Active
Diameter - Outside 0.188" (4.76mm)
Series -
Length - Overall 0.199" (5.05mm)
Between Board Height 0.094" (2.38mm)
Type Round Standoff
Mfr RAF Electronic Hardware
Plating -
Features -
Package Bulk
Screw, Thread Size #2-56
Threaded/Unthreaded Threaded
Base Product Number 3700A