500S100GS50XT
American Technical Ceramics
Product No:
500S100GS50XT
Description:
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series ATC 500S
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 10 pF