550U104MCAT
American Technical Ceramics
Product No:
550U104MCAT
Description:
CAP CER 0.1UF 6.3V 0301
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.034" L x 0.013" W (0.86mm x 0.33mm)
Temperature Coefficient -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series UBC™ ATC 550U
Package / Case 0301 (0803 Metric)
Thickness (Max) 0.017" (0.43mm)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 0.1 µF