55P30-01-4-02S
Grayhill Inc.
Product No:
55P30-01-4-02S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 200MA 115V
User Guide
Number of Positions 2
Index Stops Fixed
Number of Poles per Deck 4
Termination Style PC Pin
Actuator Type Flatted (3.17mm Dia)
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 200mA (AC/DC)
Contact Finish Silver
Angle of Throw 30°
Actuator Length 9.53mm
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Product Status Active
Depth Behind Panel 13.51mm
Circuit per Deck 4PDT
Series 55
Voltage Rating - DC 30 V
Contact Timing Shorting (MBB)
Voltage Rating - AC 115 V