5AX100JBKCANM
KYOCERA AVX
Product No:
5AX100JBKCANM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10PF 6KV NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 pF