5NU561MEFCD
KYOCERA AVX
Product No:
5NU561MEFCD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 560PF 4KV Y5F RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated 4000V (4kV)
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Temperature Coefficient Y5F
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 560 pF