5SR822MWJCA
KYOCERA AVX
Product No:
5SR822MWJCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 8200PF 1KV Y5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Temperature Coefficient Y5U (E)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 8200 pF