5ST152MEDCA
KYOCERA AVX
Product No:
5ST152MEDCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1500PF 3KV Y5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Temperature Coefficient Y5U (E)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1500 pF