A/100-3W-R2-NIST
Automation Components, Inc.
Product No:
A/100-3W-R2-NIST
Description:
100 Ohm (Three Wires) RTD, Room
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 200°C
Resistance Tolerance ±0.06%
Termination -
RTD Material Platinum (Pt)
Temperature Coefficient ±3850ppm/°C
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms