A/100-LTS-30'
Automation Components, Inc.
Product No:
A/100-LTS-30'
Description:
100 Ohm (Three Wires) RTD, 2" Fr
User Guide
Operating Temperature -198°C ~ 150°C
Resistance Tolerance -
Termination Wire Leads
RTD Material Platinum (Pt)
Temperature Coefficient ±3850ppm/°C
Mounting Type Free Hanging
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms