A/1K-NI-D-12"-PB
Automation Components, Inc.
Product No:
A/1K-NI-D-12"-PB
Description:
1,000 Ohm Nickel RTD, Duct, 12",
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 121°C
Resistance Tolerance -
Termination Connector
RTD Material Nickel
Temperature Coefficient 6370ppm/°C
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Resistance @ 0°C 1 kOhms
Series -
Accuracy -
Package / Case Module
Mfr Automation Components, Inc.
Package Tape & Box (TB)
Current 5 mA