Home / Pressure Sensors, Transducers / A/DLP-010-W-U-D-B-1-C-5P-S
minImg
A/DLP-010-W-U-D-B-1-C-5P-S
Automation Components, Inc.
Product No:
A/DLP-010-W-U-D-B-1-C-5P-S
Description:
SENSOR 0.36PSID 1/4" 10V
User Guide
Operating Pressure 0.36PSI (2.49kPa)
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Connector
Output Type Analog Voltage
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) Tube
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Differential
Supplier Device Package -
Series -
Accuracy ±0.25%
Package / Case Module
Voltage - Supply 24VAC, 15 ~ 36VDC
Output 0 V ~ 10 V