Home / Humidity, Moisture Sensors / A/RH2-10KS-R2SO-A26-G5
minImg
A/RH2-10KS-R2SO-A26-G5
Automation Components, Inc.
Product No:
A/RH2-10KS-R2SO-A26-G5
Package:
Module
User Guide
Operating Temperature 1.5°C ~ 60°C
Output Type Analog Current, Analog Voltage
Response Time 20 s
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package Module
Series A/RHx-10KS
Accuracy ±2% RH
Sensor Type Humidity, Temperature
Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA