A/RH5-SP-010
Automation Components, Inc.
Product No:
A/RH5-SP-010
Description:
Relative Humidity, RH Outputs: 0
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Output Type Analog Voltage
Response Time 20 s
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series -
Accuracy ±5% RH
Sensitivity -
Package / Case Module
Sensor Type Humidity
Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 18 ~ 40VDC
Output 0V ~ 10V