A/TT100-LTS-2-BB-10'
Automation Components, Inc.
Product No:
A/TT100-LTS-2-BB-10'
Description:
Transmitter w/ 100 Ohm RTD, 2" F
User Guide
Sensing Temperature - Local -198°C ~ 150°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Test Condition 260°C
Output Type Analog Voltage
Product Status Active
Supplier Device Package -
Accuracy - Highest (Lowest) ±0.2%
Sensor Type Analog, Local
Voltage - Supply 13.5V ~ 32V