ACUCT-4161R-2000:333
Automation Components, Inc.
Product No:
ACUCT-4161R-2000:333
Description:
CURR SENSE XFMR 2000A CHAS MNT
User Guide
Frequency Range 50Hz ~ 60Hz
Current Ratio -
Termination Style Wire Leads
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Current Rating (Amps) 2000 A
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.252" L x 7.283" W (235.00mm x 185.00mm)