AD5300BRMZ-REEL
Analog Devices Inc.
Product No:
AD5300BRMZ-REEL
Package:
8-MSOP
Description:
IC DAC 8BIT V-OUT 8MSOP
User Guide
Number of D/A Converters 1
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Supply, Digital 2.7V ~ 5.5V
INL/DNL (LSB) ±1 (Max), ±0.25 (Max)
Architecture String DAC
Output Type Voltage - Buffered
Data Interface SPI, DSP
Settling Time 6µs
Voltage - Supply, Analog 2.7V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Differential Output No
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-MSOP
Reference Type Supply
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)