AD5440YRU
Analog Devices Inc.
Product No:
AD5440YRU
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
24-TSSOP
Description:
IC DAC 10BIT A-OUT 24TSSOP
User Guide
Number of D/A Converters 2
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Supply, Digital 2.5V ~ 5.5V
INL/DNL (LSB) ±0.5 (Max), ±1 (Max)
Architecture R-2R
Output Type Current - Unbuffered
Data Interface Parallel
Settling Time 120ns
Voltage - Supply, Analog 2.5V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Differential Output No
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-TSSOP
Reference Type External
Series -
Package / Case 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)