ATM0177B5
AZ Displays
Product No:
ATM0177B5
Manufacturer:
AZ Displays
Description:
1.77" TFT LCD 128 X 160
User Guide
Touchscreen -
Viewing Area 28.03mm W x 35.04mm H
Dot Pixels 128 x 160
Controller Type -
Display Mode Transmissive
Product Status Active
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size 1.77" (44.96mm)
Series -
Display Type TFT - Color
Backlight LED
Background Color White
Mfr AZ Displays
Dot Size 0.22mm W x 0.22mm H
Package Box
Interface MCU, 16-Bit (RGB)
Dot Pitch 0.07mm W x 0.22mm H