ATM0500D19
AZ Displays
Product No:
ATM0500D19
Manufacturer:
AZ Displays
Description:
5.0" TFT LCD 800 X 480
User Guide
Touchscreen -
Viewing Area 108.00mm W x 64.80mm H
Dot Pixels 800 x 480
Controller Type -
Display Mode Transmissive
Product Status Active
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size 5" (127.00mm)
Series -
Display Type TFT - Color
Backlight LED
Background Color White
Mfr AZ Displays
Dot Size 0.14mm W x 0.14mm H
Package Box
Interface Parallel, 24-Bit (RGB)
Dot Pitch 0.05mm W x 0.14mm H