Home / Headers, Male Pins / HMTSW-140-27-T-D-1140-LL
minImg
HMTSW-140-27-T-D-1140-LL
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-140-27-T-D-1140-LL
Description:
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 1.140" (28.96mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 80
Termination Kinked Pin, Solder
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.330" (33.78mm)