Home / Headers, Male Pins / HMTSW-145-13-T-Q-990
minImg
HMTSW-145-13-T-Q-990
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-145-13-T-Q-990
Description:
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.990" (25.15mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.230" (31.24mm)