Home / Headers, Male Pins / HMTSW-150-08-G-Q-250
minImg
HMTSW-150-08-G-Q-250
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-150-08-G-Q-250
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 100
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.180" (4.57mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)