Home / Headers, Male Pins / HMTSW-150-22-L-D-263
minImg
HMTSW-150-22-L-D-263
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-150-22-L-D-263
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.263" (6.68mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.267" (6.78mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.630" (16.00mm)