Home / Headers, Male Pins / HMTSW-204-11-H-S-669
minImg
HMTSW-204-11-H-S-669
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-204-11-H-S-669
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.669" (17.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 4
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.161" (4.09mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.930" (23.62mm)