Home / Headers, Male Pins / HMTSW-210-10-T-Q-100-LA
minImg
HMTSW-210-10-T-Q-100-LA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-210-10-T-Q-100-LA
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.630" (16.00mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)