Home / Headers, Male Pins / HMTSW-210-28-L-D-730-RA
minImg
HMTSW-210-28-L-D-730-RA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-210-28-L-D-730-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.730" (18.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)