Home / Headers, Male Pins / HMTSW-210-28-L-Q-940
minImg
HMTSW-210-28-L-Q-940
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-210-28-L-Q-940
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.940" (23.88mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.130" (28.70mm)