Home / Headers, Male Pins / HMTSW-212-09-T-S-310-RA
minImg
HMTSW-212-09-T-S-310-RA
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-212-09-T-S-310-RA
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.310" (7.87mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C