Home / Headers, Male Pins / HMTSW-213-21-L-D-1240
minImg
HMTSW-213-21-L-D-1240
Samtec Inc.
Product No:
HMTSW-213-21-L-D-1240
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 1.240" (31.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)