Home / Headers, Male Pins / HTSW-150-07-T-T-LL
minImg
HTSW-150-07-T-T-LL
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-150-07-T-T-LL
Description:
CONN HEADER VERT 150POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 150
Termination Kinked Pin, Solder
Series HTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)