Home / Headers, Male Pins / HTSW-150-08-TM-Q-RA
minImg
HTSW-150-08-TM-Q-RA
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-150-08-TM-Q-RA
Description:
CONN HEADER R/A 150POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.320" (8.13mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series HTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)