Home / Headers, Male Pins / HTSW-150-21-T-T-LL
minImg
HTSW-150-21-T-T-LL
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-150-21-T-T-LL
Description:
CONN HEADER VERT 150POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 1.220" (30.99mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 150
Termination Kinked Pin, Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series HTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)