Home / Headers, Male Pins / HTSW-150-22-G-T-RA
minImg
HTSW-150-22-G-T-RA
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-150-22-G-T-RA
Description:
CONN HEADER R/A 150POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.320" (8.13mm)
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Positions 150
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series HTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.190" (4.83mm)