KGF55CR71H106MS
KYOCERA AVX
Product No:
KGF55CR71H106MS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FLEXITERM®
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF