KGF55CR71H475KV
KYOCERA AVX
Product No:
KGF55CR71H475KV
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.225" L x 0.197" W (5.72mm x 5.00mm)
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.090" (2.28mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF