KGF55ZCG3N102MV
KYOCERA AVX
Product No:
KGF55ZCG3N102MV
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.134" (3.40mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF