KGM02AR50J473KH
KYOCERA AVX
Product No:
KGM02AR50J473KH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 01005
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series CM
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.047 µF