KGM05CS60J106MH
KYOCERA AVX
Product No:
KGM05CS60J106MH
Description:
0402 X6S 10UF20% 6.3V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X6S
Ratings -
Series CM
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF