KGM15ACG1H180FM
KYOCERA AVX
Product No:
KGM15ACG1H180FM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 18 pF