P25P42A12P1-240
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P25P42A12P1-240
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 240V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power 10VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Resistance -
Series P25
Coil Voltage 240VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 177 VAC