P30F47A16C1-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P30F47A16C1-24
Description:
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power 12VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Obsolete
Contact Form 4PST-NO (DM) (4 Form X)
Series P30
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 20.4 VAC