P30P42D12P1-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P30P42D12P1-12
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 30A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power 7.5W
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 577 mA
Coil Resistance 20.8Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Last Time Buy
Contact Form 3PST-NO (DM) (3 Form X)
Series P40
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 9 VDC