P30P49A15P1-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P30P49A15P1-120
Description:
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 120V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power 12VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Resistance -
Product Status Last Time Buy
Contact Form 4PST-NC (DB) (4 Form Y)
Series P30
Coil Voltage 120VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 94 VAC