P40C42A12C1-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P40C42A12C1-24
Description:
CONTACTORS
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power -
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Active
Contact Form 3PST-NO (DM) (3 Form X)
Series P40
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 20.4 VAC