P4KE6.8AH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P4KE6.8AH
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS 400W 6.8V 5% DO-41
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 40A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 6.46V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Series Automotive, AEC-Q101, P4KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.5V
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.8V