P4SMA180C
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P4SMA180C
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
400W, 180V, 10%, BIDIRECTIONAL,
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 162V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series P4SMA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 258V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 146V