P6KE6.8CA
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6KE6.8CA
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS 600W 6.8V DO-15
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 60A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 6.46V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series P6KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.5V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.8V