P6SMB36H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6SMB36H
Description:
600W, 36V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 32.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, P6SMB
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 52V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 29.1V