P6SMB51CH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6SMB51CH
Description:
600W, 51V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 45.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, P6SMB
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 73.5V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 41.3V